--

-

Kdo může žádat

  • Vlastníci stávajících rodinných domů
  • Stavebníci nových rodinných domů
  • Nabyvatelé nových rodinných domů
  • Vlastníci řadově uspořádaných vymezených bytových jednotek (tzv. řadové domky)
  • Příspěvkové organizace zřízené územními samosprávnými celky

Kolik získáte

  • Dešťová voda pro zálivku zahrady – až 55 000 Kč (podporuje se pouze u stávajících rodinných domů, ne u novostaveb)
  • Dešťová voda využívaná jako užitková (pro splachování) i pro zálivku – až 65 000 Kč
  • Odpadní (šedá) voda využívaná jako užitková (pro splachování) i pro zálivku – až 60 000 Kč
  • Odpadní (šedá) voda v kombinaci s dešťovou vodou (dvě nádrže) – až 105 000 Kč

Výsledná částka závisí na typu podporovaného opatření a objemu nádrže.

Jak požádat o dotaci

  • Výhradně přes internet přes systém AIS SFŽP ČR pomocí tlačítka PODAT ŽÁDOST
  • Žádat můžete před zahájením, v průběhu nebo po dokončení prací

Za jakých podmínek získáte dotaci

money-bag

Dotace 27 000 – 105 000 Kč

Podle těchto zveřejněných předběžných informací budou z celkových čtyř podporovaných oblastí dvě zaměřeny na sběr a využívání dešťové vody.

Podpora se poskytuje na opatření, která snižují množství odebírané pitné vody z povrchových a podzemních zdrojů v rodinných domech. Podporovány jsou systémy hospodaření s dešťovou vodou a systémy využití vyčištěné a dočištěné odpadní vody s možným využitím pro zálivku zahrady, či jako užitkové vody.
Podporu v této podoblasti podpory lze poskytnout na stejný rodinný dům pouze jednou za dobu trvání programu.

Maximální výše podpory je stanovena jednotkovou fixní výší podpory na vybraný instalovaný systém a součinem jednotkové výše podpory na m3 objemu nádrže. Jednotkové a maximální výši podpory stanovuje tabulka.


 Podmínky pro hospodaření s dešťovou vodou, včetně jejího využití pro zálivku
a) V případě podporovaných systémů pro hospodaření se srážkovou vodou musí systém zajišťovat odvodnění plochy odpovídající min 50 % půdorysného průmětu střechy rodinného domu. Systém může zajišťovat také odvodnění dalších vhodných ploch (např. terasy, střechy altánů, garáží, stodol…) s výjimkou komunikací a parkovacích ploch pro motorová vozidla.
b) Akumulační nádrže musí být umístěny a zabezpečeny tak, aby byla zajištěna vyhovující kvalita akumulované vody bez rizika poškození systému mrazem. Akumulovaná voda musí být chráněna před účinky denního světla a prudkých výkyvů teplot. Doporučuje se instalovat akumulační nádrže pod úrovní terénu nebo v určených technických prostorách staveb.
c) Jako akumulační nádrž lze využít také stávající vyčištěné a těsné podzemní jímky (např. žumpy, které původně sloužily pro zachytávání odpadní vody) či speciálně upravená tělesa studní.
d) V rámci podoblasti D.3 – Zálivka nejsou podporována opatření, která byla realizována a uhrazena (i částečně formou záloh) dříve než 2 roky po datu řádného dokončení rodinného domu, za které je považováno datum dokončení stavby uvedené v katastru nemovitostí.
e) Minimální požadovaný objem akumulační nádrže na dešťovou vodu je 2 m3.


Podmínky pro využívání dešťové a odpadní vody jako užitkové
a) Podporovaná technická řešení:

  • systémy pro akumulaci a čištění odpadních vod z umyvadel, van, sprch či dřezů neobsahujících fekálie a moč (tzv. šedé vody ve smyslu EN 12056),
  • systémy pro akumulaci a dočištění již prvotně vyčištěné odpadní vody odtékající ze zařízení pro čištění odpadní vody (např. z domovní čistírny odpadních vod),
  • současně s výše uvedenými variantami lze navrhnout využití zachycené dešťové vody. Pro její využití a akumulaci platí podmínky uvedené v bodě 4.4.3.2.

b) Musí být dodrženy požadavky dle ČSN EN 1717 a ČSN 75 5409. Vnitřní vodovod připojený na vodovod pro veřejnou potřebu se nesmí přímo spojovat s potrubím zásobovaným z jiného zdroje. Oddílné vnitřní vodovody různých druhů vod (např. vody pitné a vody srážkové/vyčištěné odpadní) se nesmí vzájemně přímo spojovat.

c) V případě stávajících rodinných domů musí být na systém napojena alespoň jedna toaleta umístěná přímo v obytné části domu (tj. mimo sklepní prostory, prádelny, sauny, technické místnosti, kotelny, dílny, garáže apod.). V případě novostaveb rodinných domů musí být na systém připojeny všechny toalety v obytné části domu.

d) Dojde-li ke smíšení vyčištěné odpadní vody a srážkové vody, je na ni nutné pohlížet jako na vodu odpadní.

e) Projekt musí být navržen tak, aby byla eliminována či významně redukována případná zdravotní rizika při nakládání s vyčištěnou odpadní vodou (filtrace, úprava a hygienizace akumulované odpadní vody).

f) Minimální dostupný objem pro akumulaci vyčištěné odpadní vody je navržen dle předpokládaného množství produkovaných odpadních vod se zohledněním dalších aspektů, např. koeficientem filtrace.