Za svařitelné jsou obecně považovány PE materiály splňující podmínku svařitelnosti danou hodnotou hmotnostního indexu toku taveniny (MFR) při 190 °C; 5 kg. Hodnoty MFR stanovené podle ČSN EN ISO 1133-1 musí být v rozsahu 0,2 ≤ MFR ≤ 1,4 g/10 min.
Aplikací tolerance −20% (viz ČSN EN 1555-1) na dolní mez intervalu MFR uvedenou výše může hodnota MFR, uvedená v inspekčním certifikátu trub a naměřená na PE granulátu, nabývat hodnoty MFR ≥ 0,16 g/10 min. Norma ČSN EN 1555 uvádí, že v případě trubek s vnějším průměrem dn ≥ 200 mm a stěnou en ≥ 20 mm, kde naměřená hodnot MFR 0,2 < g/10 min je nutno provést zkoušku svařitelnosti třetí osobou a to na svarech provedených metodou na tupo a elektrosvařováním.

  • SVAŘOVÁNÍ ELEKTROTVAROVKAMI

Při svařování elektrotvarovkami se obecně doporučuje konce potrubí čistit chemicky a zbavit tak veškerých nečistot a mastných stop. U potrubí s ochranným PP pláštěm (RC-DUALTEC) odloupnout nezbytně nutnou šířku ochranného pláště až těsně před svařováním a to v dostatečné vzdálenosti pro správné uchycení potrubí do čelistí svařovacího zařízení.
Odmaštění trubky po sloupnutí ochranného pláště doporučujeme hlavně v případech, kdy si pracovník není jist, zda se nedotkl rukou odloupnuté vnitřní trubky a nezanechal na ní mastné stopy. Toto platí i pro svařování natupo.
Elektrotvarovku vyjměte z obalu až těsně před použitím. Svařování se po té provádí běžným postupem a podle návodů dodavatele elektropříslušenství.

  • SVAŘOVÁNÍ NA TUPO

Tímto způsobem je možno spojovat potrubí z PE 100+ a PE 100 RC v případě, že jedná o potrubí se stejným SDR. Pro spojování PE 100+ s PE 80 (se stejným SDR) se všeobecně doporučuje svařování elektro tvarovkami. Principem je ohřívání čel potrubí na topném tělese a jejich následné spojení tlakem. Časový úsek prohřátí odpovídá velikosti svařované plochy a závisí na materiálu a síle stěny.
U svařování se musí dodržovat obecně známé postupy (svařování při různých povětrnostních podmínkách, atd. …).
Tvar výronku u svarů natupo, na trubních materiálech PE100RC (obzvlášť u materiálů s MFR < 0,2), může vypadat jinak, než jsme byli zvyklí u PE80 a PE100. Rozdíl spočívá ve vzhledu výronků, které se „nedotáčí“ do konce, a tím pádem na nich zůstávají ostré hrany. (viz obrázky níže).

Dle dosavadních pravidel vizuální kontroly svaru (ČSN EN 12007-2, TPG 921 02, atd.) se takové svary mohly jevit jako nevyhovující; nicméně svary jako takové jsou naprosto v pořádku. Pokud při svařování trubních materiálů PE100RC byly dodrženy veškeré parametry svařovacího procesu a přesto výronek svaru vykazuje „nedotažení“ výronku, doporučujeme přistupovat k vizuálnímu hodnocení svaru shovívavě. Jedná se o jev (vývoj výronku) vyvolaný různou „tekutostí“ ochlazované taveniny u materiálů PE80, PE 100 a PE100RC.

  • ODSTRANĚNÍ OCHRANNÉHO PLÁŠTĚ U POTRUBÍ RC-DUALTEC

Součástí potrubí RC-DUALTEC je ochranný PP plášť, který je nutné před svařováním potrubí odstranit.
K odstranění ochranného pláště lze použít loupač, na kterém musíme nastavit hloubku řezného nože podle síly ochranného pláště.
Po nastavení hloubky řezu, nůž s opatrností přitlačíme mezí ochranný plášť a potrubí. Podélný řez provádíme k předem označenému místu.
Odstranění pláště provádíme v délce tvarovky při svařování elektrotvarovkou. Při způsobu svařování na tupo musíme odstranit ochranný plášť v délce uchycení do svařovacích čelistí. V případě použití redukovaných čelistí odstraníme ochranný plášť pouze z okraje potrubí v délce 3 cm. Jakmile s loupačem dojedeme k označenému místu, pootočíme loupač o 90 °C a následně pokračujeme po obvodu potrubí, než se dostaneme k výchozímu bodu. Nikdy bychom neměli narušit potrubí pod ochranným pláštěm. K loupači lze dokoupit náhradní středy a nože. U větších dimenzí s hrubším ochranným pláštěm můžeme použít ruční okružní pilu.

Následně odstraníme ochranný plášť, který si ponecháme pro opětovné použití. Potrubí RC-DUALTEC je nejvhodnější pro pokládku způsobem zatahování, kde však může dojít k shrnutí případně svléknutí ochranné pláště v místě sváru. Pro zachování funkčnosti celého systému je důležité opětovné připevnění ochranného pláště. Z tohoto důvodu je nezbytné ochranný plášť, který odstraníme před svařováním opět pevně zafixovat. Pro opětovné a bezpečné připevnění ochranného pláště můžeme použít smršťovací manžetu nebo smršťovací rukávec pro pokládky bezvýkopovou metodou případně vulkanizační pásku při pokládce do otevřeného výkopu.

  • POSTUP PŘI FIXACI SMRŠŤOVACÍ MANŽETY

Do systému teplem smrštitelných izolací patří dvouvrstvé smršťovací hadice a třívrstvé dělené smršťovací manžety WPC, HTLP60.
Před použitím smršťovací manžety musíme povrch potrubí i ochranného pláště pečlivě očistit, abychom zajistili dobrou přilnavost lepidla.
Povrch můžeme jemně zbrousit.
Do středu sváru umístíme konec manžety k pravoúhlé ose potrubí a pozvolna odstraníme ochrannou folii z intergrované tavící pásky a manžetu ovineme po obvodu potrubí přičemž manžeta musí přesahovat nejméně 50 mm na původní ochranný plášť a zároveň aby se sama překrývala v šíři 50 mm. Přelep manžety by měl být v horní části potrubí aby byl dobře přístupný.
Při instalaci manžety v nižších teplotách doporučujeme mírné předehřátí vnitřní strany místa přelepu. Následně předehřejeme uzavírací pásku až do vyznačení skleněné tkaniny. Rukavicí se uzavírací páska pevně přitiskne, aby se dosáhlo co nejlepšího kontaktu s manžetou.
Manžeta se smršťuje měkkým žlutým plamenem rovnoměrným pohybem od jednoho okraje k druhému proti směru větru. V okamžiku, když je vzniklý rukáv smrštěný a je ještě horký a měkký měli bychom ručním válečkem vytlačit uvízlý vzduch z manžety.

Smršťovací manžeta je bezvadně smrštěná když:
- celý povrch manžety přiléhá hladce bez studených míst a bublin,
- těsnící lepidlo je vytlačené na obou koncích manžet po celém obvodu trubky,
- bylo dodrženo potřebné překrytí.