Toto je nezbytné zejména v případech rozšiřování řádů pomocí nových přípojek, při řešení poruch, atd. Stlačování lze provádět v případě, že vzdálenost stlačovacího zařízení je minimálně ve vzdálenosti pětinásobku vnějšího průměru potrubí od místa poškození sváru nebo např. minulého stlačení (např. u dimenze d 90 mm je to 450 mm).
U potrubí s ochranným PP pláštěm (RC-DUALTEC) se při stlačování doporučuje odstranit ochranný plášť, protože se stlačováním mírně deformuje. V případě, že dojde k větší deformaci, musí se dané místo ošetřit (pomocí zbytků odloupnuté ochranné vrstvy a izolační pásky). Po dokončení doporučujeme viditelně označit místo stlačení např.opravárenskou tvarovkou pro případ, aby na stejném místě nedošlo ke stlačení vícekrát.

  1. Jedna z možností odstranění poruchy je stlačení potrubí pomocí škrtící svěrky neboli stlačovadla (viz. TPG 702 01). Níže uvedené postupy pro stlačení jsou také v souladu s DVGW G 452-2.
    Stlačení se provádí ve vzdálenosti minimálně 5ti násobku jmenovitého průměru trubky od:
    - místa poruchy,
    - místa sváru nebo od tvarovky,
    - místa, které již bylo dříve stlačeno.
    - mezi sousedními místy stlačení musí být vzdálenost větší než 10 dn
    Stlačené místo se označí trvalým způsobem na potrubí. Potrubí je možno stlačit v jednom místě pouze jedenkrát. Toto platí i pro potrubí RC-DUALTEC, ale před stlačením musí být odstraněn ochranný plášť z PP v dostatečné míře, která je závislá na velikosti stlačovacích válečků škrtící svěrky.

  2. Počet stlačovadel pro uzavření PE plynovodu závisí na rozměrech PE trubky. Potřebný minimální počet stlačovadel pro jednostranné
    uzavření PE plynovodu je uveden v tabulce níže:
    Minimální počet stlačovadel pro jednostranné uzavření
  3. Stupeň stlačení nesmí podkročit hodnotu 0,8. Toto musí být zajištěno dorazy na stlačovadle. Nejmenší vzdálenost mezi čelistmi stlačovadla je 0,8 x 2 x en (80 % dvojnásobné síly stěny trubky); Poznámka: Např. u dn 225 mm může tedy být nejmenší vzdálenost mezi čelistmi 32,8 mm u SDR 11 a 20,5 mm u SDR 17,6;

  4. Teplota stlačovaných PE trubek při stlačování se musí pohybovat mezi +5 °C až +30 °C. Při teplotě 0 °C je nutné dobu relaxace mezi jednotlivými kroky stlačování prodloužit na dvojnásobek. Pokud je povrchová teplota nižší než 0 °C, je doporučeno PE trubku stejnoměrně ohřívat, např. rukávcem naplněným teplou vodou (ne otevřeným plamenem!).
  5. Postup (rychlost) stlačování probíhá od nezatížené PE trubky až po stav, kdy čelisti stlačovadla zastaví dorazy. Maximální rychlost stlačování je 50 mm/min a nesmí být překročena. Postup stlačování uveden v tabulce.

    Při stlačování PE potrubí dochází k velkému namáhání potrubí, proto nelze postupovat plynule, ale je nutné dodržovat časové prodlevy pro relaxaci materiálu.