• Do otevřeného výkopu

Pokládka musí odpovídat požadavkům platných dle jednotlivých oborů použití (jiné pro pokládku vodovodního nebo plynovodního potrubí) a rozměry výkopu by měly být totožné s pokládkou klasického PE potrubí (viz. obr.)


Celá vrstva se skládá z lože, bočního, krycího a horního obsypu.

  • LOŽE

Dno by mělo být vytvořeno podle spádu potrubí. Musí být srovnáno tak, aby na něm potrubí leželo po celé délce (vyrovnávací vrstva by měla mít 50 mm – 100 mm). Potrubí nesmí ležet na zmrzlé zemině a typ potrubí musí odpovídat zrnitosti zeminy. To platí i pro obsypové vrstvy. A to proto, aby nedocházelo k bodovému zatížení a deformaci určitého místa na potrubí.

  • OBSYP

Obsyp potrubí se provádí ve dvou vrstvách (boční a krycí) a tvoří tzv. účinnou vrstvu. Ta by měla dosahovat do výšky 15 – 30 cm nad horní okraj trubky. Vždy se musí dbát na to, abychom nehutnili zeminu nad trubkou, ale po stranách. Zasypávání provádíme z přiměřené vzdálenosti, abychom potrubí nepoškodili. Obsypový materiál musí splňovat obdobné podmínky, jako je tomu u lože. (velikost zrna a struktura zeminy,…).

  • HORNÍ ZÁSYP VÝKOPU

Optimální je použít zeminu, která jde bez problémů zhutnit. Zároveň je však důležité, kde je potrubí uloženo. V případě, že se jedná o výkop provedený ve volném terénu, lze použít k hornímu zásypu vykopanou zeminu. Před znovupoužitím ji však musíme uložit na místo, kde zamezíme jejímu zmrznutí nebo jakékoliv jiné změně konzistence vlivem povětrnostních podmínek. Pokud je potrubí uloženo pod komunikací je lepší použít kvalitnější materiál, např. štěrkopísek. Od 30 cm zásypu lze hutnit zeminu i přímo nad potrubím.

  • BEZVÝKOPOVÁ TECHNOLOGIE

Narůstající náklady na výměnu potrubních rozvodů způsobují, že použití bezvýkopových technologií je vysoce žádané z hlediska ekonomického i ekologického. Mezi ty techniky patří metoda řízeného mikro tunelování, pipebursting, relining, pluhování nebo Dyntec (swagelining). Je to zejména tehdy, pokud musí být pokládka uskutečněna rychle nebo se vyskytne jakákoliv překážka, která
neumožňuje použít otevřeného výkopu. Tímto odpadají vysoké náklady na provedení výkopů, přepravu materiálu, zasypávání výkopů a také na omezení silničního provozu, jedná-li se o pokládání potrubních systémů pod komunikace.

  • METODA ŘÍZENÉHO MIKROTUNELOVÁNÍ

Jedná se o metodu, kdy je do nově vytvořeného tunelu v zemi vtahován potrubní systém, aniž by došlo k jakémukoliv jeho poškození.
Toto se provádí pomocí tzv. zatahovací punčochy nebo, pro větší dimenze, objímky.

  • PIPEBURSTING (BERSTLINING)

Při této metodě se původní potrubí pomocí nástroje drolí na malé kousky a je vytěsňováno do okolní zeminy a na jeho místo je současně vtahováno potrubí nové.

  • RELINING

Tato metoda spočívá v tom, že nový potrubní systém s menším průměrem je pomocí speciálních navijáků vtahován do původního předimenzovaného potrubí.

  • PLUHOVÁNÍ

Tady dochází k přímému pokládání potrubí bez provedení výkopů, provádí se za pomocí pluhového zařízení. Potrubí se pokládá
bez napětí na zarovnané dno výkopu.

  • DYNTEC (SWAGELINING)

Tato metoda spočívá v zatažení nového PE potrubí, u kterého dojde k těsnému přilnutí k tomu stávajícímu. Za působení stálé tažné síly se zatahuje standardní PE potrubí přes redukční čelist do stávajícího potrubí. Průměr sanačního potrubí je shodný s průměrem sanovaného úseku. Po uvolnění tažné síly se potrubí zpětně vykruží do požadovaného profilu.

  • PŘÍPUSTNÁ TAŽNÁ SÍLA PŘI ZATAHOVÁNÍ POTRUBÍ

Problematiku tažné síly s ohledem na přípustné napětí při namáhání potrubí můžeme rozepsat pomocí vzorců:

  • PŘÍPUSTNÉ TAŽNÉ SÍLY U MATERIÁLU PE 100+ PŘI TEPLOTĚ 20 °C A PŘI NAPĚTÍ V TAHU 10 MPa